PL EN

Kapsztad i okolice

Kapsztad

Kapsztad leży na południowym zachodzie RPA. Jest to najstarsze europejskie miasto w południowej Afryce. Leży u podnóża Góry Stołowej, w bliskim sąsiedztwie Przylądka Dobrej Nadziei. Samo miasto pochodzi z XVII wieku - leżało wówczas na szlaku handlowym z Indii do Europy. Można znaleźć tu więc wpływy orientalne, europejskie i afrykańskie - meczety i kościoły, fortecę, zamek ale i muzeum niewolnictwa. Piękne ogrody botaniczne wraz z górami okalającymi to portowe miasto czynią je miejscem wyjątkowym. Dla kibiców atrakcją będzie z pewnością stadion zbudowany na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej RPA 2010.

Góra stołowa

Najbardziej charakterystyczny element krajobrazowy Kapsztadu. Na górę wiedzie 500 szlaków pieszych o różnym stopniu trudności, można też dotrzeć na szczyt kolejką linową. Widoczność w pogodny dzień może sięgać do 160 kilometrów, a widok miasta u stóp ponadkilometrowej góry przypomina zdjęcia lotnicze.

Pik Chapmana

...

Przylądek Dobrej Nadziei

...

Stellenbosch

U schyłku XVII wieku elita zazęła uciekać od zgełku protowego Kapsztadu. Spokój odnajdowała w budowanych prowaincjonalnych rezydencjach, dworach i winnicach. Przykłądem takiego budownictwa są okolice miasta Stellenbosch. Jednak to winnice rozsłąwiły ten rejon na świecie. Warto skosztować wyśmienite trunki podziwiając przy tym przenikanie się architektury holenderskiej, gregoriańskiej i wiktoriańskiej.