PL EN

Wyprawa do buszu (1)

Afrykański busz tętniący życiem zwierząt i ptaków jest idealnym miejscem na zwiedzanie i poznawanie tutejszego życia w bezpiecznych warunkach. Możesz wybrać Safari samochodami, pieszo z rangerami lub ... z młodymi lwami przed sobą. Masz okazję obserwować zachowanie zwierząt będących na wolności a jednocześnie ciągle pod okiem swych opiekunów. Sami też jesteście po okiem opiekunów, którzy gwarantują bezpieczeństwo podczas takiego spaceru…… W RPA takich parków spotkasz wiele - ten, który my odwiedziliśmy ma na swoim terenie około 140 lwów, tygrysy i gepardy, antylopy, żyrafy, strusie, mniejsze gryzonie, ptaki różnych gatunków i krokodyle w jeziorku pomiędzy buszystym terenem, ……idealne miejsce do obserwacji z bliska….

Park prowadzi jako jedyny badania genetyczne nad lwami chcąc pomóc tym gatunkom przetrwać coraz to trudniejsze dla nich warunki do życia. Około 70% lwów na terenie Kenii I RPA jest chorych na gruźlicę lub inne przeniesione przez czlowieka na zwierzęta choroby. Gatunki rodzą się coraz słabsze więc w oparciu o pomoc naukową uniwerystetu w Pretorii i uniwersytetu w Monachium właściciele razem z naukowcami starają się stworzyć lek, który pomógłby lwom uodpornić się przeciwkom ludzkim chorobom i zarazkom. W tym parku rodzą się młode lwy przez okres całego roku, a później kiedy są już dorosłe (około 2 lat) sprzedaje się niektóre osobniki do innych wielkich parków i wypuszcza na wolność. Co ciekawe te zwierzęta urodziły się w zamkniętym obszarze i nikt nie uczył ich polować a pomimo to potrafią się dostosowac do warunków na wolności i zdobyć same swój pokarm. Instynkt jest w ich krwi i genach po przodkach.

Kiedy trzymasz i czujesz w swoich rękach małe 3-tygodniowe lewki lub większe z którymi można się jeszcze “pobawić” ... niesamowite uczucie Na spacer w busz wychodzi się z 18-miesięcznymi osobnikami a gdy miną 2 lata lwy już nie są wypuszczane bo coraz trudniej je kontrolować i mogą być już niebezpieczne dla turystów.

Mieliśmy okazję spędzić też czas z tygrysami, których jest coraz więcej na terenie Afryki. Sprowadzone ze wschodu doskonale zaklimatyzowały się w RPA, które stało się ich drugą ojczyzną. Oczywiście najpiękniej jest oglądać zwierzęta w buszu na wolności ale ta forma stwarza możliwość zobaczenia ich z bardzo bliska (a nie są to jednak klatki) i wykonania pięknych pamiątkowych zdjęć z Afryki :)