PL EN

Wyprawa Kuby i Darka

Kuba (Kenneth Ciechanowski-Australia) i Darek Oskroba(Polska)w ich podróży przez świat na motorach. Objechali już 4 kontynenty (Australia, Azja, Europa i teraz Afryka). Zatrzymali się u mnie na tydzień i pojechali dalej na południe, aby oficjalnie "zakończyć" afrykański kontynent na Cape of Good Hope w Kapsztadzie.

Wrócą jeszcze do mnie tuż przed odlotem i przerzuceniem motorów do Australii. Stamtąd przerzucą je ponownie, aby po chwili odpoczynku kontynuować podróż przez oba kontynenty Ameryki Południowej i Północnej.

Darek Oskroba jest autorem książki "Horizons Unlimited czyli motocyklem przez świat" w której opisuje motocyklowe wyprawy w różne części świata — na Timor, do Australii, Indonezji, Malezji, do Tajlandii i Syjamu, przez Indie, Pakistan, Iran i Turcję.

"W czasie naszej podróży motocyklami po świecie spotykaliśmy wielu ludzi. Niektórzy z nich byli bardzo interesujący ze względu na różnice kulturowe, sposób życia bądź zasób wiedzy jaki posiadali na temat lokalnej kultury czy historii swojego kraju. Moim zdaniem, podróżnika który już trochę widział, tak naprawdę ludzie są najciekawsi. Można mieć oczywiście inne zdanie i zachwycać się wodospadami czy groźnym górami. Niewątpliwie dzikie zwierzęta i ich zachowania w naturalnym dla nich środowisku są godne uwagi. Jednak dla mnie to człowiek , jego osobowość, jego wpływ na otoczenie, formowanie środowiska w którym żyjemy , zawsze stanowił zagadkę psychologiczną i kulturową.

W Afryce pokonaliśmy na kołach 22 000 km dróg i bezdroży , 3 miesiące jazdy czasem w naprawdę trudnych warunkach. Spotykaliśmy Polaków. Misjonarzy a także obywateli Polskich którzy z różnych powodów wyjechali z ojczyzny i osiedlili się ma czarnym kontynencie. W RPA mieliśmy to szczęście że spotkaliśmy i byliśmy przez kilka dni gośćmi Małgosi i Krzyśka Komendera.

Doprawdy ich serdeczność , pomoc, zaangażowanie w nasze problemy wykraczało daleko poza zwyczajową grzeczność. Poza tym Małgosia dała się poznać jako doskonały organizator. Wytropiła dla nas firmy transportowe w celu przerzutu motocykli do Australii. Porównała ceny i zarekomendowała najtańszy i najbezpieczniejszy wariant , z którego skwapliwie skorzystaliśmy. Zorganizowała i zsynchronizowała spotkanie z miejscowymi klubami motocyklowymi. Wypunktowała najciekawsze miejsca do zobaczenia w RPA i nie tylko. Pilotowała nas telefonicznie już w Kenii a może i wcześniej. Dobry duch naszej wyprawy. Wszystko to robiła z wyraźnym zaangażowaniem i wyraźną radością. Ot, Dobry Człowiek po prostu ! Dziękujemy Wam , Małgosiu i Krzysztofie ."

Darek Oskroba /Polska/ i Kenneth Ciechanowski /Australia/
Celestynów 08 05 2011